29 Haziran 2017 Perşembe

Amacın çarpan etkisi

Procter and Gamble markasını küresel piyasalarda yer alanlar mutlaka biliyorlar. Bir de bu işle ilgilenenler var. Onlar da iyi kötü bir yerlerden duymuş, duyumsamışlardır diye tahmin ediyorum. Ne de olsa yaşamın ta kendisi olmayı başarmış bir markadan bahsediyoruz. (İstatistiklere göre)
***
Küresel bir organizasyonla,  marka vizyonu oluşturmak ve bunu sürdürmek hiç kolay olmadığı gibi ; dünyanın dört bir yanındaki farklı kültürlere, inançlara, yaşam tarzlarına hitap etmek de takdire şayan bir durum doğrusu.
***
Bunun nasıl başarıldığı, neyin, nasıl planlandığı ve ardında kimlerin olduğu her zaman merak konusu olmuştur. Ki zaten böyle bir markanın yöneticisi ya da çalışanı da her zaman dikkatleri üzerine çekmiştir. 
***
Anlatacak, yazacak çok şeyleri olmuştur. Bir de bu kişiler işlerine bilimsel araştırmalarını da katınca, işin sistematiği açısından önemli çözümler karşımıza çıkmaya başlamaktadır. 
***
Türkiye'de marka yazınının ufkunu geliştirdiğini düşündüğüm Temel Aksoy, blog sayfasında, Procter and Gamble, pazarlama ceo'larından Jim Stengel'ın "GROW" adlı yapıtından bahsetmesiyle ben de düşünmeye başladım. 
***
Stengel, "GROW"da şirketin "bir amacı olursa" bunun sonucunu %400 daha verimli kar olarak geri alır diyor. Yapıtı henüz okumuş değilim. Ancak kitap listeme çoktan aldım bile. Temel Aksoy'da bu işin üzerine eğilince, düşüncelerim daha da derinleşti. 
***
Bir şirketin amacının olması gerçekten de, karlılıklara olumlu yansır mı? önce bunu düşünmek gerek. Sonra bir amacın bu kadar çarpan etkisi yaratabilmesi hangi şartlarda geçerlidir bunu tespit etmek gerek. 
*** 
Tabi amacın ne olduğu ve nasıl olması gerektiği sorusu da var. Küresel vizyonla hareket edebilmek ve bunu yaşayabilmek de cabası. 
***
Peki bir soru daha, amacı olan bir şirket başarır. Bu sadece şirketler için mi vardır. 
*** 
Jim Stengel olur da Türkiye'ye gelirse soracağım ilk soru. Sizin en büyük amacınız nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder